Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

Biga Meslek Yüksekokulu İşyeri Mesleki Uygulamaları Eğitim ve Öğretim İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Biga Meslek Yüksekokulu ile Biga Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne bağlı Çeksan Demir, Golteks Petrol, Meydere Gıda ve RDM Mühendislik Makine firmalarının yanısıra Cenal, Doğtaş, İçdaş ve Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında İşyeri Mesleki Uygulamaları Eğitim ve Öğretim İşbirliği protokolü imzalanmıştır.

11 Eylül 2019 Çarşamba günü Biga Ticaret ve Sanayi Odasında Biga Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Muradiye Özel Ödül’ün sunumunda  gerçekleştirilen imza törenine; Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Ertuğrul Bilgücü, Biga Belediye Başkanı Vekili Sıtkı Keçeci, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Melih Akyıl, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Çakır, Üniversitemiz Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Enver Yolcu, Biga Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Öğr.Gör. Bahaddin Zayim, Öğr. Gör. Muradiye Özel Ödül,  Muhasebe ve Vergi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seda Yavuzaslan Söylemez, Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. İsmail Hacıkuru, Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Selin Güremen, Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Çeksan Demir Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Fersan, Biga Organize Sanayi Bölge Müdürü Gültekin Çolak, Golteks Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kaplan, Meydere Gıda Fabrika Müdürü Bülent Öktem, RDM Mühendislik Makine Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Demir, Cenal İşletme Müdürü İhsan Acar, Doğtaş İşletme Direktörü Ümit Demirhan, İçdaş Yetkilisi Çağrı Ünzal, Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soykan’ın katılımları ile gerçekleştirilmiştir. 

            İmza töreninde konuşan Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Ertuğrul Bilgücü; “Uygulanacak olan projenin temel hedefi; Meslek Yüksekokulumuzda 3 +1 (3 yarıyıl Meslek Yüksekokulunda eğitim-1 yarıyıl ilgili sektörde tam zamanlı uygulamalı eğitim) sistemine geçiş sağlanmasına yönelik alt yapının oluşturulmasıdır. Projenin imza aşamasına gelmesine kadar ki tüm aşamalarda göstermiş oldukları katkılardan dolayı Biga Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere tüm sektörel kuruluşlara duyarlılıklarından dolayı özellikle teşekkür ediyorum” demiştir.

            Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nafi FERSAN ise törende yaptığı konuşmada; sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş meslek elemanları ihtiyacının karşılanması hususunda bu projenin önemli bir başlangıç olduğunu belirterek kurumlar arası işbirliğinin önemine değinmiştir. İmzalanacak protokol ile aynı zamanda sektörlerin Ar-Ge çalışmaları, araştırma merkezleri gibi konularda Meslek Yüksekokulunun öğretim elemanları ile de ortak çalışmaların yapılabileceğini belirtmiştir.

            Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Enver Yolcu törende yaptığı konuşmada, “Meslek Yüksekokullarının temel işlevi; işgücü oluşumuna katkı sağlamaktır. Biga Meslek Yüksekokulunda başlatılan bu projenin sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve aranan meslek elemanlarının kazandırılmasında önemli bir rol üstleneceğini” belirtmiştir.

            Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ise yaptığı konuşmada; “üniversite-sanayi işbirliğine örnek bir proje olan bu çalışmanın Meslek Yüksekokulu öğrencilerimize, sektörlerimize ve Üniversitemize hayırlı olmasını diliyor, bu projenin Üniversitemizdeki diğer Meslek Yüksekokulları için de örnek teşkil ederek yaygınlaştırılmasının gerekliliğini” belirtmiştir.

            Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat ile kurum/ kuruluş yetkilileri arasında imzalanan protokoller sonucunda Biga Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Elektrik ve Makine programlarında öğrenim gören öğrencilerin işbaşı eğitimi, mesleğe hazırlanma, mesleğin gerekli kıldığı bilgi ve becerilerini arttırma ve mesleki becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 2020-2021 Bahar döneminden itibaren Biga Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne bağlı firmalar ile Cenal,Doğtaş, İçdaş ve Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında ilgili program öğrencilerinin mesleki alandaki kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalı eğitim programları düzenlenecektir.

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)