Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

Mobilya ve Dekorasyon

Mobilya ve Dekorasyon Programı 2006-2007 eğitim ve öğretim döneminde açılmıştır. Eğitim süresi iki yıl olan programda özellikle tasarım ve üretim aşamalarının teorik temelleri üzerine uygulama ağırlıklı bir ders programı izlenmektedir. Teorik derslerin tamamı okulumuzda, uygulama dersleri ise yüksekokulumuz mobilya ve dekorasyon uygulama atölyesinde ve DOĞTAŞ A.Ş. fabrikasında yapılmaktadır. Öğrencilerimizin doğrudan üretime katılmalarının sağlanması onların bilgi ve becerilerini artırarak öğrendikleri bilgileri daha iyi pekiştirmelerini sağlamaktadır. Öğrencilerin bu bölümden mezun olabilmeleri için 111 krediyi tamamlamaları ve 30 iş günü staj yapmaları gerekmektedir. Programa her yıl 40 öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Eğitim dili Türkçedir.

Programın Amacı:

Kullanımı insanlık tarihi kadar eski ve İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası olan ahşabın işlenerek mamul hale getirilmesi mobilyanın başlangıcı olmuştur. Hızla gelişen bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda tüm meslek alanlarında olduğu gibi Mobilya ve Dekorasyon alanı farklı bir boyut kazanmıştır. Hızla artan ihtiyaçlarımızın en etkin ve verimli bir şekilde karşılanması ise seri üretim teknolojilerinin kullanılması ile mümkündür. Seri üretim teknolojileri kullanımı ile üretim ve hizmet sektöründeki çeşitlenmeler artmakta ve mobilya endüstrisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman açığını da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda eğitimli ve iyi yetişmiş işgücü kaynağı önem kazanmaktadır. Mobilya ve Dekorasyon Programın amacı da mobilya endüstrisinde ihtiyaç duyulan nitelikli teknik elemanları yetiştirmektir.

Ders Programı için  tıklayınız...
Ders İçerikleri ekler kısmındadır.

Eğitim Bilgi Sistemi için tıklayınız...Kariyer ve Lisans Tamamlama:

Eğitim planında yer alan bütün dersleri basarıyla tamamlayan öğrencilere "Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri" unvanı ile  önlisans diploması verilmektedir.

Mezunlarımız mobilya üretimi ve dekorasyon yapan tüm endüstri kuruluşlarında, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda; işletme içerisinde çeşitli departmanlarda; kalite kontrol, hat sorumluluğu, makina operatörlüğü vb. tekniker unvanıyla ya da yan sanayi alanlarında; kaplama, ahşap koruma malzemeleri boya, cila, tutkal üretimi yapan firmalarda, mobilya yatak, kanepe ve oturma grubu vb alanlarda faaliyet gösteren firmaların döşemecilik ile ilgili bölümlerinde çalışabilmektedirler. Bu programı bitiren öğrenciler, çağdaş yaşam alanlarını oluşturma konusunda gerekli tüm donanıma sahip olmakta ve Türkiye de istihdam payı yüksek olan, imalat sanayi içinde en hızlı gelişen mobilya sektöründe rahatlıkla çalışma imkânı bulabilmektedir.

Dikey Geçiş Yapılabilen Bölümler:

Mobilya ve dekorasyon dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler fakültelerin;

  • Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (Formasyon ile öğretmen olunabilir.)
  • Endüstri Tasarımı
  • Endüstri Ürünleri Tasarımı
  • Endüstriyel Tasarım
  • İç Mimarlık
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
  • İmalat Mühendisliği
  • Orman Endüstrisi Mühendisliği
  • Orman Mühendisliği
bölümlerine dikey geçiş yolu ile gidebilmektedir.


Program Danışmanı:

Öğr. Gör. Faruk ÇETİN

Programda Görevli Akademik Kadro:

Öğr. Gör. Ayşin AŞKIN
Öğr. Gör. Faruk ÇETİN

Ekler

Ders İçerikleri.pdf