Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

Üniversitemiz 25.Yıl Etkinlikleri Ve Dünya Ormancılık Haftası Kapsamında Yüksekokulumuzda Fidan Dikimi Etkinliği Gerçekleştirildi.

Meslek Yüksekokulumuz Mobilya ve Dekorasyon Programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Ayşin AŞKIN koordinatörlüğünde, program danışmanı Öğr. Gör. Faruk ÇETİN ve Mobilya ve Dekorasyon programı öğrencileri ile üniversitemiz 25.yıl etkinlikleri ve 21 Mart Dünya Ormancılık haftası kutlamaları kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinliğin başında Okulumuzda Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi  Dr. Muhammet AKKAYA'nın konuşmacı olarak katıldığı, orman hayattır diyerek ormanların insan için önemini anlattığı  ve "Orman Zararlıları"  konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansta ormansızlaşmanın nedenleri, Ormanların rehabilitasyonu, Ağaçlandırma çalışmaları hakkında genel bilgi veren Akkaya, dayanıklı orman kurmada nelerin yapıldığı, orman yangınları ile mücadele, Orman zararlıları ve mücadele usullerini anlattı.

Öğr. Gör. Ayşin AŞKIN' da Ormancılık Günü ve Haftasının orman varlığının önemi, erozyonla mücadele, çölleşme, iklim değişimi ve buna benzer sorunların hatırlatılması ve vurgulanması amacıyla kutlandığını söyledi. Görevimiz, orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde ve topluma çok yönlü sürdürülebilen faaliyetler sağlayacak şekilde yönetmektir.  Sahip olduğumuz bu kaynakların korunması geliştirilmesi ve ülkemize kazandırılması noktasında her bireye önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin bu bilinci kazanması için çalışmalarımıza bütün hızıyla devam edeceğiz dedi. Konferansın sonunda  Biga Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Ertuğrul BİLGÜCÜ tarafından,  Dr. Muhammet AKKAYA'ya teşekkür belgesi takdim edildi.

Ardından Dr. Muhammet AKKAYA fidan dikimi hakkında öğrencileri bilgilendirdi ve Kahvetepe köyü mevkiinde fidanlar toprakla buluştu. Ormanlarımızı korumanın ve ona sahip çıkmanın en büyük görevimiz olması bilinci  ile etkinliğe  katılan öğrenciler memnun olarak ayrıldı.