Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulumuzda “Kritik Yaşam Olayları Karşısında Yardım Becerileri” Konulu Seminer Düzenlenmiştir.

Biga Meslek Yüksekokulumuzun 1. Sınıf öğrencilerine yönelik 21 Mart 2019 Perşembe günü “Kritik Yaşam Olayları Karşısında Yardım Becerileri” konulu seminer düzenlenmiştir.

Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Biriminde görevli Uzman Psikolog Cumhur ÇIRNAZ, “İnsan yaşamındaki her değişiklik uyum sürecini beraberinde getirir. Değişikliğin yaşantınıza getirmiş olduğu farklılıkları iyi tanımak, uyum sürecini kolaylaştıran unsurlardan biridir. Uyum sürecini başarıyla tamamlamış kişilerin ortak özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Geçmiş deneyimlerinden öğrenebilmek, geleceğe ilişkin planlar yapabilmek. Ama temelde her iki etkinliği de dengeleyerek, "bu anı" dolu dolu yaşayabilmek.
  • Hedeflere ulaşmanın verdiği başarı duygusunun tadını çıkarmanın yanısıra, hedeflere ulaşmaya çalışırken de haz duyabilmek.
  • Üretken olabilmek ve belli bir işe kendini verebilmek.
  • Sosyal ilişkilerde, açık, içten, dürüst, güvenilir biri olabilmek ve yüzeysel olmayan ilişkiler kurabilmek.
  • Yaşanan duyguların farkında olmak ve olumsuz da olsalar bunları açık ama ilişkileri bozmayacak şekilde ifade edebilmek.
  • Kendi yaşamının üstünde kontrol sahibi olmak. (Bunu, kendinizi, özelliklerinizi, belli durumlar ve olaylar karşısındaki tutumlarınızı tanıyarak, çevrenizdeki kaynaklar-şu anda üniversite- hakkında bilginizi genişleterek gerçekleştirebilirsiniz.)

Toplantı, öğrenci sorularının Uzman Psikolog Cumhur ÇIRNAZ tarafından cevaplanması ile sona erdi.