Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

Biga Meslek Yüksekokulu Öğrencileri CNC Plazma ve Delta Tipi 3 Boyutlu Yazıcı Ürettiler.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Normal Öğretim Program Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa Dündar'ın gözetiminde program öğrencileri Ertuğrul Sağlık, Emre Kingir, Emre Erten, Alperen Yıldırım ve Tayfur Bayraktar Bilgisayar Destekli Çizim dersi uygulamalarında tasarımları ve üretimleri kendilerine ait ihtiyaçları doğrultusunda kendi imkanlarıyla CNC Plazma ürettiler.

2x1,5 metre kesme alanına sahip olan CNC Plazma tezgahı; 1 ile 6 mm kalınlıktaki saç plakaları kesebilme kabiliyetinde olup istenilen profilde metal saç kesimi yapılabilecektir.  Boyutları ve kullanılan malzemeye bağlı olarak piyasada 10.000 ile 300.000 Türk Lirası arasında satılan CNC plazma tezgahı yaklaşık 7 ayda üretilmiş olup, 2700 Türk Lirası bedele mal olmuştur. 

Makine Programı öğrencileri Ahmet Kadıoğlu, Siyami Sertlek ve Ertaç Mehmetoğlu Bilgisayar Destekli Çizim dersi uygulamalarında tasarım ve üretimleri kendilerine ait olan Ø300x450 mm yazma alanına sahip Delta Tipi 3D Yazıcıyı istenilen özelliklerde üretmişlerdir. Böylece daha büyük ebatlardaki karmaşık plastik malzemeleri imal edebilme imkanına sahip olmuşlardır.

Öğretim Görevlisi Mustafa Dündar; bölümümüzde ihtiyaç olan makineleri tasarlayarak üretmeyi devam edeceklerini söyledi.