Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Biga Meslek Yüksekokulu

27. Dönem Mezunlarını Coşku Dolu Bir Törenle Uğurladık

Biga Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 22 Haziran CUMA günü saat 17.00'de Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Mezuniyet törenine Ça-nakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER, Biga Kaymakamı Mustafa CAN, Biga Belediye Başkanı İsmail IŞIK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa GÖRÜN, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan DOĞAN, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri, Üniversitemizin yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuru-luşlarının yetkilileri, öğrenci aileleri ve yakınları ile basın mensupları katıldı. Biga Meslek Yüksekokulu Kooperatifçilik Programı Öğretim Görevlisi Muradiye ÖZEL ÖDÜL'ün baştan sona kadar coşkulu bir şekilde sunduğu program, Biga Meslek Yüksekokulu akademik per-soneli ve öğrencilerinin sahnede yerlerini almaları ile başladı, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

2017-2018 Akademik yılı birincisi Makine Normal Öğrenim programı mezunu Hatice YELEK tüm mezunları temsilen yaptığı konuşmada; ''Biga Meslek Yüksekokulunun 27. Dönem mezuniyet töreninde bulunmaktan, Meslek Yüksekokulumuzun Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü- Makine programından mezun olmaktan ve bu kürsüye davet edilmiş olmaktan çok mutluyum. Aynı zamanda mezun olan tüm arkadaşlarımın hislerine tercüman olacağım için oldukça heyecanlıyım, onur duyuyorum. Ben ve arkadaşlarım, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı davranış, çalışma ve yönetim anlayışına, bilimi merkeze alan bir yaklaşıma sahip olan Çanakkale’nin ilk ve tek üniversitesinden mezun olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Misyonu; “Eğitim kalitesini artırarak, ulusal ve uluslararası sorunlara duyarlı, aranan eleman yetiştirmek, bölgemizdeki mevcut sorunlara çözümler üretmek ve yeni ürünler geliştirmek” olan Biga Meslek Yüksekokulundan birinci olarak mezun olma  gururunu yaşıyorum.

Aynı zamanda şu an aramızda olmayan ama varlığını tüm kalbimle hissettiğim anneme, her güçlükte elim tutma cesareti gösterdiğinden teşekkürü borç bilirim. En çaresiz hissettiğim anlarda bile, umutsuzluğa kapılmama izin vermemekle birlikte, şevkatini biraz olsun esirgemedi. Bana asla, sen başaracaksın demedi; biz başaracağız dedi çünkü biz birdik ve bir bütündük. Her anne gibi o da kızının okuyup bir meslek sahibi olmasını istedi ve işte buradayım, mezun oluyorum. Fakat bu diploma, benim için yeni bir eğitim hayatına atılan adımın başlangıcı. Önümde beni ve bizi bekleyen birçok sınav var. Hayat keşkelere yer verilemeyecek kadar kısa, bu yüzden olmak istediğiniz yerlerde olmak için vakit kaybetmeyin ve başkalarının sizin adınıza kararlar almasına izin vermeyin. Bugünkü mezuniyet törenimize katılarak bizleri onurlandıran değerli yöneticilerimize, gerek bilgilerini gerekse deneyimlerini  bizlerle paylaşan saygıdeğer hocalarımıza, bu başarıya ulaşmamda büyük emeği olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta  ailem olmak üzere bütün mezunlarımızın fedakar ailelerine ve siz değerli misafirlerimize teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.” demiştir.

Meslek Yüksekokulu birincisinden sonra söz alan Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Suat UĞUR yaptığı konuşmada; “ 27. Mezuniyet yılında toplam 5813 öğrencimizi. uğurladığımız Okulumuzdan bu yıl, 102 öğrencimizi mezun etmiş bulunuyoruz. Biga Meslek Yüksekokulu, kuruluşundan bu yana çeyrek asrı geçti. Öncelikle bu onurlu gününde yemeden yediren,  giymeden giydiren, her türlü fedakârlığı yapan mezunlarımızın elleri öpülesi sevgili anne ve babalarımızı, akademisyenlerimizi, idarecilerimizi, Biga'da bizi yalnız bırakmayan devlet ve özel sektör destekçilerimizi gönülden kutluyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren Ağaköy’de ki yeni binamızda eğitime devam edeceğiz. Bizlere her konuda olduğu gibi yeni binamız hakkında da desteklerini esirgemeyen başta kamunun sayın yöneticileri olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.'' dedi.

Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Yücel ACER, ''Sevgili öğrencilerimiz; şunu unutmayın ki; üniversiteyi bitirdiğimizde eğitim sürecini ve kendimizi geliştirme sürecini bitiremeyiz. İnsan, hayat boyu kendini geliştirmesi gereken bir varlıktır. Bundan sonra iş hayatlarında kendilerini geliştirmek için gayret göstermeniz gerekir. İyi bir ahlak, iyi bir kişilik, sahip olduğumuz bütün bilgilerden daha öndedir. Göreceksiniz ki hayatta huzurlu ve başarılı olmanızın esas anahtarını iyi bir kişilik, iyi bir ahlak anlayışı oluşturur. Çok sevgili anneler, babalar;  Çocuklarımız üniversiteyi bitirir bitirmez istedikleri bir işte hemen çalışmaya başlayamayabilirler. Lütfen desteğinizi devam ettirin. Sizin desteğiniz olduğu ölçüde onlar gayret etmeye devam edeceklerdir. Onların bazı sıkıntılar yaşamasına müsaade edin. O sıkıntılar onların çözmesi gereken sıkıntılar ise onları o sıkıntılarla baş başa bırakın ki kendilerine olan güvenleri gelişsin. Ama gözlerinizi üzerlerinden ayırmayın, onlar hala genç, onlar hala sizin yönlendirmelerinize ihtiyaç duyarlar. Zararlı ortamlardan, zararlı kişilerden uzak durabilmelerinin esas sebebi sizin onları gözlemlemeye, uzaktan takip etmeye devam etmenizdir. Mezuniyetten sonra da aynı ilgi ve alakayı göstermeniz gerekir. Bunu da hocanız olarak sizlerden istirham ederim. Konuşmamın sonunda emeği geçen bütün Bigalı dostlarımıza üniversitemiz adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Çok değerli hocalarıma emekleri için teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler, bundan sonra biz sizin desteklerinizi bekliyoruz. Yolunuz açık olsun'' dedi.

Daha sonra 2017-2018 akademik yılında dereceye giren öğrencilerimize Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan DOĞAN tarafından birinciye diz üstü bilgisayar, ikinciye cep telefonu, üçüncüye ise tablet hediyeleri takdim edildi.

Okul üçüncüsü Makine N.Ö programı mezunu Metin DERELİ’ye diploması Biga Belediye Başkanı İsmail IŞIK, okul ikincisi Süt ve Ürünleri Teknolojisi programı mezunu İhsan SARIOĞLAN'a diploması Biga Kaymakamı Mustafa CAN, okul birincisi Makine N.Ö programı mezunu Hatice YELEK'e diploması Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel ACER tarafından takdim edildi.

2017-2018 Akademik yılı birincisi mezunu Hatice YELEK’in anı kürsüsüne isim plakasını çakmasından sonra program üçüncülerine, ikincilerine ve birincilerine sırasıyla ve ayrıca diğer mezunlarımıza diplomalarının ve anı hediyelerinin takdimi gerçekleştirildi.

Ardından program sunucusu Öğretim Görevlisi Muradiye ÖZEL ÖDÜL'ün ''Şimdi keplerinizi ulaşmayı hedeflediğiniz en üst noktayı düşünerek ve en yükseği hedefleyerek fırlatmanızı istiyorum'' komutuyla sevinç çığlıkları ve müzik eşliğinde kepler havaya fırlatıldı.

Mezun öğrencilerimizin velileri ve akademisyenler ile birlikte günün anısına fotoğraf ve video çekimleri ile devam eden mezuniyet töreni, pilav - ayran ve tatlı ikramı ile sona ermiştir.